۳۳-كامپيوترتان را خانه تكاني كنيد

كامپيوترتان را خانه تكاني كنيد!003145.jpg                                             

هر كس كه از كامپيوتر استفاده مي كند، مي داند پس از طي زمان مشخصي روشن كردن دستگاه و كار انداختن برنامه هاي كاربردي مدت بيشتري طول مي كشد. علل اين تأخيرهاي طولاني، اغلب در پشت پرده قرار دارد، يعني اطلاعات زايدي كه بخشهاي بزرگي از هارد كامپيوتر را اشغال مي كند و باعث مي شود كامپيوتر با سرعت كندتري كار كند. در اين موارد پاكسازي كامل كامپيوتر مي تواند به طور چشمگيري به بهبود اوضاع كمك كند. توماس بوم گارتنر كارشناس شركت مايكروسافت گفت: «اطلاعات زايد، قطعات و برنامه هايي است كه روي هارد ذخيره مي شود و كاربر ديگر به آن نياز ندارد.» اين قبيل قطعات شامل اسناد كهنه يا عناصري از نرم افزارها هستند كه به درستي حذف نشده اند.

بسياري از برنامه هاي كاربردي مانند مرورگرهاي وب و برنامه هاي گرافيك به منظور ايمني يا ذخيره مياني از فايلهاي موقت استفاده مي كنند، مثلا سايتها و تصاوير آنها معمولا روي هارد دستگاه ذخيره مي شود تا در صورت لزوم كاربر بتواند به سرعت به آنها دسترسي پيدا كند.

از آن پس، برنامه هاي تازه نصب شده با كارايي كمتري كار خواهد كرد، چرا كه هدخوانش برنامه بايد از روي فضاي خالي بين دو تكه اطلاعات جلو و عقب بپرد. با استفاده از برنامه هاي defragmentation بلوكهاي پراكنده اطلاعات در جاهاي خالي كپي و منظم مي شود.

وجود اطلاعات زايد روي هارد، مي تواند عواقب بدتري داشته باشد.  بسياري از برنامه هاي نصب شده را مي توان با استفاده از برنامه uninstallation ويندوز حذف كرد. كافي است به start، بعد settings، سپس control panel و آن گاه Add/ Remove programs برويد و برنامه هايي را كه مي خواهيد باقي بمانند ، انتخاب كنيد. در ويندوزهاي ME، ۹۸ و ۲۰۰۰ اطلاعات موقت را مي توان از پوشه «Temp» در دايركتوري حذف كرد. در ويندوز ۲۰۰۰ و ايكس پي كه بر فناوري NT مبتني است، اطلاعات موقت در پوشه ديگري ذخيره مي شود كه نشاني آن به اين قرار است:

C:/documents and settings/user name/local settings/ temp

مي توانيد بدون بيم از آسيب به سيستم عامل، آن را حذف كنيد.  چگونه هارد را پاكسازي كنيم؟

هر چقدر سعي كنيد از پر شدن هارد كامپيوترتان جلوگيري كنيد، دير يا زود موقعي فرا خواهد رسيد كه فضاي هارد تمام خواهد شد.  فايلهاي زايد در كامپيوتر نتيجه نصب و برداشتن نرم افزار، از كار افتادن سيستم عامل و استفاده از اينترنت است. نهايتا اين فايلها مي تواند صدها مگابايت فضاي باارزش ذخيره را در هارد اشغال كند. به اين منظور كافي است به قسمت Start، سپس Find برويد و روي Files and Folders كليك كنيد. راه سريعتر براي باز كردن اين قسمت، فشردن دكمه ويندوز (دكمه اي كه علامت ويندوز روي آن درج شده است) و زدن روي كليد F است. وقتي به قسمت Find رفتيد، بايد به دنبال فايلهاي خاصي در هارد باشيد.

نشانگر (Cursor) را در قسمت نوشتن Files and Folders بگذاريد و عبارت كلي پسوند X را تايپ كنيد. البته در قسمت پسوند ، عبارت هاي سه حرفي گذاشته مي شود كه بعدا درباره آن صحبت مي كنيم. با فشردن قسمت find now (يا Search now در ويندوز ۲۰۰۰)، ويندوز هارد را مي گردد. وقتي اين فايلها پيدا شدند، در منوي Edit بالاي صفحه روي Select+All و سپس Delet بزنيد. از شما خواسته مي شود اين فرمان را تأييد كنيد. اين كار را بكنيد تا اين فايلها حذف شوند.

حالا به انواع پسوند فايلهايي مي پردازيم كه مي توانيم حذف كنيم. مثلا براي حذف فايلهاي داراي پسوند TXTبايد عبارت TXT.* را در بخش Find نوشت و روي آن تقه زد. انواع پسوندها به اين شرح است:

- TXTاينها فايلهايي هستند كه صرفا چگونگي استفاده از برنامه را توضيح مي دهند. هنگامي كه برنامه اي نصب مي شود و از آن استفاده مي كنيد، مي توانيد تمام فايلهاي TXT را حذف كنيد.

-Tmp اينها فايلهاي موقت هستند كه اغلب در قسمت C:/windows/temp directory يافت مي شود اما ممكن است در جاهاي ديگر هم باشد. حذف نكردن اين فايلها اصلا دليلي ندارد، چون اصولا اين فايلها بايد پس از بسته شدن ويندوز پاك شوند كه گاه چنين اتفاقي نمي افتد.

-Avi اينها فايلهاي فيلم كوچكي هستند كه به هنگام جستجو در اينترنت وارد هارد مي شود. نگهداشتن اين فايلها هيچ دليلي ندارد.

-Bac اينها فايلهاي back-up )پشتيباني) هستند كه به هنگام نصب فايل جديد تر داراي همان اسم ايجاد مي شود. تا وقتي كه همه چيز در كامپيوتر درست كار مي كند،مي توانيد اين فايلها را حذف كنيد.

-Log فايلهاي Log آنهايي هستند كه نشان مي دهند وقتي كارهايي به طور خودكار در كامپيوتر صورت مي گيرد، چه دستوراتي صادر شده است. اين قبيل فايلها براي بسياري از افراد بي فايده است و مي توان آنها را حذف كرد.

-Old فايلهايي كه به old ختم مي شود، مانند فايلهاي bak هستند. تا زماني كه همه چيز در كامپيوتر به خوبي انجام مي شود، مي توان اين فايلها را حذف كرد.

- OOO بايد هر از چندي فايلهايي را كه به OOO ختم مي شود، پيدا كنيد. فايلهايي را كه به OO1 ختم مي شود هم پيدا كنيد. اينها همه نسخه پشتيباني فايلهايي هستند كه به روز شده است.

-Wav وقتي برنامه ها را كوچك و بزرگ مي كنيد، بي آنكه از آن خارج شويد، صداهايي مي شنويد. اگر مايل نيستيد اين صداها را بشنويد، فايلهايي را كه به اين پسوند ختم مي شود، حذف كنيد. شايد بهتر باشد پيش از حذف آنها را به يك دايركتوري موقت ببريد تا اگر به بازگرداندن صداها علاقه مند شديد، آنها را به سرجايشان برگردانيد.

فايلهاي تصويري هم حجم زيادي را در هارد اشغال مي كنند. در هارد به دنبال فايلهاي داراي پسوند bmp، gif، tif، Pcx بگرديد. شايد باز هم بهتر باشد پيش از حذف دائمي، آنها را به يك دايركتوري موقت ببريد.

هر كاري مي كنيد، هرگز فايلهايي را كه به exe، Com يا bat ختم مي شود، حذف نكنيد. اينها فايلهاي برنامه هستند. اگر در مورد حذف فايلي دو دل هستيد، اين كار را نكنيد. حداكثر نتيجه اين كار آن است كه فقط بخشي از هارد كامپيوتر اشغال مي ماند.

تميز كردن كامپيوتر

تميز كردن كامپيوتر در طولاني كردن عمر آن نقش مهمي دارد. اگر فكر مي كنيد كامپيوترتان تميز نيست، اين كار را بكنيد. كي برد را برگردانيد و تكان دهيد. چه مي بينيد؟ گرد و خاك و آشغال در مخفي ترين نقاط كامپيوتر پنهان مي شود. پاك كردن كامپيوتر را با اين چند كار انجام دهيد: اول به كي برد بپردازيد. شما با اين قسمت از كامپيوتر بيش از دو قسمت ديگر سروكار داريد. در نتيجه گردوخاك طوري در آن جمع مي شود كه فكرش را نمي كنيد. اگر آزمايش تكان دادن كي برد را انجام داده باشيد، دقيقا مي فهميد مشكل چيست.

براي پاك كردن كي برد به دستمال كاغذي، مايع شستشوي ملايم، تكه هاي پنبه، الكل و پمپ هواي فشرده يا جارو برقي نياز داريد. اول بايد كي برد را برگردانيد و به آرامي تكان دهيد. بعد پمپ هواي فشرده يا جارو برقي را روي كي برد بگيريد تا گردوخاك و آشغال بين كليدها خارج شود. اگر از پمپ هواي فشرده استفاده مي كنيد، همه جا گردوخاك مي نشيند. استفاده از جاروبرقي تميزتر است. سپس پنبه و دستمال كاغذي را به مايع شستشو آغشته كنيد و روي سطح كي برد بكشيد. احتمالا بيشتر كثيفي كليدها به راحتي پاك خواهد شد. بعضي كليدها را بايد بيشتر دستمال بكشيد. ماهي يك بار كي برد را اينگونه پاك كنيد.

نمايشگر،ديگر قسمت كامپيوتر است كه بيشتر از بقيه كثيف مي شود. اگر هر از چندي نمايشگر را پاك نكنيد، كار به جايي مي رسد كه به تصويري تار نگاه مي كنيد و تصور مي كنيد قوه بينايي تان ضعيف شده يا نمايشگر دچار مشكل شده است. به علاوه گرد و غباري كه روي صفحه نمايشگر جمع مي شود، حرارت را افزايش مي دهد و از عمر نمايشگر كم مي كند. صفحه نمايشگر را با پارچه نمدار پاك كنيد. در برخي نمايشگرها، لكه ها و گردوغبار روي صفحه فقط با الكل پاك مي شود. اين كار را هفته اي يك بار انجام دهيد.

اگر از ماوس استفاده مي كنيد، گرد و غبار دشمن شماست. ماوس مكانيكي و نه ماوس نوري گردوخاك زيادي از طريق گوي غلتان زير آن جذب مي كند. در نتيجه پس از مدتي ماوس به خوبي كار نمي كند. بهتر است هرازچندي گوي غلتان آن را جدا و پاك كنيد. دور گوي غلتان جلد پلاستيكي وجود دارد كه مي توانيد آن را برداريد. پس از برداشتن جلد گوي غلتان بيرون مي آيد. البته بعد مي توانيد آن را به راحتي جا بياندازيد. بعد از درآمدن گوي، ماوس را تكان دهيد. داخل آن را ببينيد اگر گلوله هاي گردوغبار در آن وجود دارد، بيرون آوريد. به اين منظور مي توانيد از جاروبرقي يا پنبه استفاده كنيد. وقتي تمام شد، گوي غلتان و جلو آن را جا بياندازيد و ماوس را امتحان كنيد و بايد مانند روز اول كار كند.

بالاخره نوبت به خود كامپيوتر مي رسد. گردو غبار عامل عمده كثيفي داخل كامپيوتر است. انباشت گرد و غبار ممكن است در طول زمان باعث درست كار نكردن كامپيوتر شود. بنابراين هرازچندي، پوشش كيس را برداريد و به آرامي با جاروبرقي مدارهاي آن را تميز كنيد. به خصوص پنكه (فن) منبع تغذيه و ساير پنكه ها را خوب تميز كنيد.

ساير ملحقات كامپيوتر مانند اسكنر و چاپگر را با جاروبرقي و پارچه مرطوب پاك كنيد. بهتر است وسايلي مانند اسكنر و چاپگر را كه هر روز مورد استفاده قرار نمي گيرد، با پوششي بپوشانيد.

با استفاده از ابزار مناسب و اطلاع كافي، پاك كردن كامپيوتر به كاري راحت تبديل خواهد شد و ثمره اين كار به صورت افزايش طولاني عمر كامپيوتر و وسايل جانبي خود را نشان خواهد داد.

/ 4 نظر / 39 بازدید
ايرانمهر

بار ديگر اتحاد بلاگر ها را به همه نشان دهيم ... براي كمك به زلرله زدگان فاجعه بم قرار ما چهارشنبه از ساعت ۵ تا ۹ شب پارك ملت ... براي اطلاعات بيشتر به اين وبلاگ مراجعه كنيد و اگر دوست داشتيد دوستان خود را نيز از اين قرار مطلع كنيد ...

saboor

salam sepehr jan ,mamnon ke sar zadi,rastesh man messengeram moshkel dare vali age dost dari ba man ham bishtar ashna beshim in id mane www.shokkaran@hotmail.com felan majboram faghat az msn estefade konam.khaili az ashnaeet khoshhal shodam,dar panahe mehr,,az didane 2barat khoshhal misham.